سینی کابل چیست؟

سینی کابل به داکت های ساخته شده و مهندسی شده به همراه اتصالات و متعلقات جهت انتقال منظم کابل های برق در مجموعه های بزرگ صنعتی، ساختمانی، تونل ها، پتروشیمی ها، پالایشگاهها و ... گفته می شود. سیستم سینی کابل به عنوان جایگزین برای سیستم کابل کشی سنتی و سیستم لوله کاندوئیت می باشد. در شرکت مهندسی ظریف صنعت پیشرو سیستم سینی کابل مطابق با نیاز مشتری طراحی و مهندسی شده تا با حداقل میزان هزینه، استحکام لازم جهت انتقال ایمن کابل های برق فراهم گردد. 
اتصالات سینی کابل در اشکال مختلف ساخته شده و نصب می گردند و وظیفه آنها فراهم نمودن سهولت در تغییر ارتفاع، جهت انتقال کابل ها و انشعاب از خط انتقال کابل ها می باشد.

سیستم سینی کابل بویژه در مواردی که تغییرات در سیستم کابل کشی پیش بینی می گردد، مفید می باشد. در این شرایط، کابل های جدید به راحتی از طریق خواباندن کابل در درون سینی کابل (بجای کشیدن از درون لوله برق) نصب می گردند. 

انواع مختلف سینی کابل

معمول ترین نوع سینی کابل ساخته شده از فلز دارای سوراخ هایی در کف جهت امکان ایجاد جریان هوا از داخل سینی کابل و کمک به خنک کاری کابل می باشد. در این نوع سینی کابل، در صورت نیاز کاور های مخصوص جهت محافطت از کابل ها در برابر باران، برف و ... ساخته شده و نصب می گردد. 

نوع دیگر داکت کابل می باشد که فاقد سوراخ هایی در کف بوده و علیرغم فراهم نمودن بیشترین محافظت، در برخی موارد باعث گرم شدن کابل های برق می گردد. 

نردبان کابل چیست؟

به مانند سینی کابل، نردبان کابل نیز قطعاتی ساخته شده و مهندسی شده جهت انتقال کابل ها در مجموعه های پتروشیمی، پالایشگاهی، مجتمع های تجاری و ساختمانی، تونل ها، خطوط مترو و ... می باشد. 

نربان کابل عمدتا به دو صورت جوشی و پیچی تولید می گردد. در نوع اول، پله ها به ستونهای نردبان جوش داده شده و در نوع دوم، پله ها توسط پیچ و مهره به ستون ها متصل می گردند. طول معمول نردبان کابل مستقیم 3 متر و 2 متر می باشد. فاصله پله ها در نربان های کابل شرکت مهندسی ظریف صنعت پیشرو 30 سانتی متر برای نردبان 3 متری و 25 سانتی متر برای نردبان کابل 2 متری می باشد. همانند سینی کابل، نردبان کابل نیز دارای اتصالات و متعلقاتی با طراحی های متفاوت می باشد که سهولت انتقال کابل برق، تغییر جهت ها، و ... را فراهم می آورد. 

 

 

انتخاب سیستم مناسب سینی و نردبان کابل

با توجه به کاربرد گستره سیستم های سینی و نردبان کابل، انتخاب صحیح سیستم مورد نیاز برای انتقال کابل های برق از جمله مسئولیت های مهم مهندسان در مرحله طراحی پروژه می باشد. نکات زیر را می توان به عنوان پارامترهایی برای انتخاب سیستم درست در نظر گرفت.

سینی کابل: 

 • ساخته شده از یک ورق فلزی، دارای سوراخ های منظمی در کف که علاوه برا کمک به عبور جریان هوا از میان کابل ها، تعبیه سازی و بستن کابل ها در موقعیت مشخصی را تسهیل می کند. 
 • فراهم نمودن ساپورت یکپارچه در تمام طول کابل و جلوگیری از آویزان شدن کابل ها
 • مناسب برای کابل های برق و ابزار دقیق
 • کف سینی میدان های القای مغناطیسی را تا حد امکان تضعیف کرده و در صورت قرار گرفتن در معرض بارش، آب از سوراخ های کف تخلیه می گردد. 
 • ظاهر زیبا (به نسبت نردبان کابل و سیستمهای دیگر) و مناسب برای ساختمان ها و مراکز تجاری که فاقد سقف کاذب بوده و سینی کابل در معرض دید می باشد. 
 • در صورت نیاز، با نصب کاور (درپوش) در مقابل باران و برف و ... از کابل میتوان بطور موثری محافظت کرد. 

نردبان کابل:

 • در صورت نیاز پله ها داری سوراخ بوده که امکان نصب دیوایدر و بستن کابل ها فراهم گردد. 
 • مناسب برای کابل های برق، ابزار دقیق و کابل های مخابراتی (عموما نردبان کابل در هنگام بارگزاری بیشترین مقاومت را دارد. بنابراین مناسب برای کابل های با تعداد بالا یا سنگین می باشد)
 • کابل ها در هر موقعیتی می توانند وارد سیستم شده یا از آن خارج گردند. و لزوما نیاز به اتصالات در هر موقعیتی ندارد. 
 • جریان هوای کاملا آزاد از داغ شدن کابل ها جلوگیری می کند. 
 • حداقل میزان جمع شدن آب و رطوبت به دلیل فضای کاملا باز میان پله ها
 • دسترسی آسان به کابل ها به دلیل در معرض دید بودن آنها (این قابلیت معایبی نیز دارد که می توان به محافظت ضعیف از کابل ها در مقابل آسیب های فیزیکی اشاره کرد)

 

جنس سینی و نردبان کابل و متعلقات آنها

کاربرد و شرایط محیطی مهمترین عامل تعیین کننده جنس سینی و نردبان کابل می باشد. در ادامه جنس های معمول سینی و نردبان کابل به همراه موارد کاربرد، مزایا و معایب آن تشریح می گردد. 

آلومینیوم:

سینی و نردبان کابل آلومینیومی از آلومینیوم عاری از مس (Marine grade) ساخته می شود که مقاومت بسیار بالایی در مقابل اکسید شدن و خوردگی دارد. در شرایط آب و هوایی مرطوب و در برخی موارد کاربردهای فضای باز گزینه خیلی مناسبی می باشد. 

فولاد گالوانیزه سرد (Pre-galvanized steel):

استیل گالوانیزه از عبور دادن کویل های فولادی از میان روی مذاب تولید می شود. استحکام و خواص مکانیکی لازم در این فولاد وجود داشته و در بین انواع مختلف جنس ها مقرون به صرفه ترین می باشد. با اینحال، مقاومت به نسبت پایین تر نسبت به خوردگی مخصوصا در محل برش و لبه ها از نقاط ضعف این جنس می باشد. به دلیل ظاهر زیبا و تمیز برای کاربردهای داخل و جایی که سینی کابل در دید می باشد بسیار مناسب است. 

فولاد گالوانیزه گرم: 

پرکاربردترین جنس سینی و نردبان کابل فولاد گالوانیزه گرم می باشد. مقاومت در برابر خوردگی پوشش گالوانیزه گرم چندین برابر پوشش گالوانیزه سرد بوده و در شرایط آب و هوایی شرجی و مرطوب عملکرد بسیار مطلوبی دارد. مراحل تولید قطعه و هزینه تولید سینی و نردبان کابل از این جنس بیشتر از گالوانیزه سرد می باشد. 

استیل (فولاد ضد زنگ Stainless Steel):

برای کاربردهای خاص سینی و نردبان کابل از جنس استیل 304 و یا 316 استفاده می گردد که خاصیت مغناطیسی ندارند. استحکام مکانیکی بسیار بالا و ظاهر تمیز و زیبایی داشته و در شرایط محیطی شیمیایی، زیر آب و صنایع غذایی از این جنس استفاده می شود. هزینه این جنس به مراتب از دیگر اجناس بالاتر می باشد.